U W A G A   !!!

Dzisiaj - w czwartek 2.04.20
W 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz apeluje do Polaków o duchową łączność i zapalenie świec w oknach o godz. 21.37. Niech to będzie dla nas symbolem miłości i solidarności.
Niech będzie wołaniem o Boże Miłosierdzie dla świata - powiedział kard. Dziwisz.

Zachęcamy Parafian do włączenia się


+++

Msze św.

z kościoła Św. Maksymiliana

są transmitowane przez Radio I (103,3)

codziennie o godz. 18

w niedzielę o 7 i 12.30

+ + + + + 

Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota miesiąca 

Zachęcamy w tych dniach do wyjątkowej więzi modlitewnej we własnych domach. 

  Pierwszy Czwartek

  pierwszy czwartek polecajmy sprawę powołań kapłańskich i zakonnych. Tego dnia przypada 15 rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Przez Jego wstawiennictwo prośmy o ocalenie świata od Pandemii koronawirusa. 

  Pierwszy Piątek

  Istotą i warunkiem pierwszych piątków jest uczestnictwo we Mszy św. wraz z przyjęciem Komunii świętej wynagradzającej Sercu Jezusowemu grzechy swoje i całego świata. Zazwyczaj po takiej Mszy lub przed nią uroczyście odmawia się litanię do Najświętszego Serca

  Praktyka Pierwszych Piątków Miesiąca została objawiona św. Małgorzacie Marii Alacoque przez Chrystusa w 1673 r. Zgodnie z objawieniem: kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków przystąpi do komunii świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy własne i rodzaju ludzkiego, temu Boże Serce zapewni miłosierdzie w chwili zgonu, że nie umrze bez Jego łaski
  Istotną sprawą jest przystąpienie do Komunii, sakrament pojednania jest w tym kontekście niekonieczny. Tylko wtedy, gdy wierny nie jest w łasce uświęcającej, powinien przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

  Wierni, którzy obchodzą pierwsze piątki miesiąca będą mogli przyjąć Komunię św. w piątek w następujących godzinach: 9, 11, 13, 15 i 17.  Spowiedź jest będzie możliwa codziennie od poniedziałku do czwartku (aby rozłożyć w czasie dostęp do kapłana i nie tworzyć kolejek) w godzinach 9-17, w sali przy kancelarii parafialnej.  W pierwszy piątek natomiast spowiedzi nie będzie, a po Mszy porannej wystawienie NS i adoracja do godz. 17, w dolnym kościele. Kaplica Adoracji NS w tym dniu będzie zamknięta.  Droga Krzyżowa po transmisji Mszy św. wieczornej.

  Pierwsza Sobota

  Zapraszamy do osobistego podjęcia  Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca zgodnie z objawieniami fatimskimi czyli konferencja, różaniec wynagradzający z rozważaniami oraz odmówienie Litanii Loretańskiej.  Konferencję 
  i rozważania różańcowe  zamieścimy na stronie parafialnej w zakładce Ogłoszenia. 

  + + + + +

                               Zaproszenie

  Jest możliwość odsłuchania rekolekcji, 
  które się odbyły w naszej parafii w dniach 22-24.03br Konferencje wygłosiła S. Dominika ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. 

  20cb878a2963c9447836f68f2b382823_rekolekcje-siostra-jeden.mp3

  ac20d5017e83a72266351f51ac1a2828_siostra-rekolekcje-dwa.mp3

  112e288c6c685dca521cf65dfb116608_siostra-rekolekcje-trzy.mp3


  W dniach 25-27 marca br., Telewizja Polska – TVP3 [na antenie ogólnopolskiej] wyemitowała rekolekcje wielkopostne z o. prof. Jackiem Salijem OP. 

  Rekolekcje zostały nagrane w kaplicy klasztoru dominikanów w Warszawie. Pierwsza konferencja dotyczy modlitwy, druga – przygotowania do sakramentu pokuty (5 warunków dobrej spowiedzi), a trzecia – duchowej wartość Kościoła w życiu chrześcijanina.

  Konferencje rekolekcyjne z napisami dostępne są na Facebooku:

  O. prof. Jacek Salij OP [fot. dominikanie.pl]

  Ojciec prof. dr hab. Jacek Salij, urodzony w 1942 roku w Budach na Wołyniu, jest dominikaninem, profesorem nauk teologicznych, pisarzem i publicystą. Jednym z najwybitniejszych polskich teologów katolickich. Przez kilka dziesięcioleci był związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Niemal przez całe swoje życie kapłańskie w Zakonie Dominikańskim jest związany z kościołem św. Jacka w Warszawie, Duszpasterz środowisk nauczycielskich związanych z Solidarnością został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.  Oby te nauki umacniały nas wewnętrznie!

  + + + + +

   

  Wspólna modlitwa 

  od 16.03.2020

  Wszyscy (6) kapłani posługujący w parafii Św. Maksymiliana 
  codziennie odmawiają różaniec 
  w kaplicy na plebanii o godz. 20.30
  i kończą modlitwę Apelem  w łączności z Jasną Górą. 

  Zapraszamy naszych Parafian oraz ludzi dobrej woli,
  aby łączyli się z nami odmawiając wspólnie różaniec w swoich domach.
   Błagajmy wspólnie Boga o ustanie pandemii koronawirusa!

  Zachęcamy też do osobistej modlitwy w tej samej intencji
  za wstawiennictwem Bł. Ks. Michała Sopoćko, który ocalił już nasze miasto 
  oraz za wstawiennictwom O. Maksymiliana Kolbe, Patrona naszej parafii.

  Mural w pobliżu sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku

  MODLITWA o uproszenie łask 
  przez wstawiennictwo bł. ks. Michała Sopoćki

  Miłosierny Boże, Ty uczyniłeś błogosławionego ks. Michała Sopoćko gorliwym apostołem Twego nieograniczonego Miłosierdzia  i czcicielem Maryi, Matki Miłosierdzia.Spraw, abym dla rozsławienia Twego Miłosierdzia i rozbudzenia ufności w Twoją ojcowską dobroć, otrzymał(a) łaskę powstrzymania pandemii koronawirusa za jego wstawiennictwem,  o którą Cię proszę, przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

  Ojcze nasz...
  Zdrowaś Maryjo...
  Chwała Ojcu...

  MODLITWA o uproszenie łask 
  przez wstawiennictwo św. O. Maksymiliana Kolbe

  Święty Maksymilianie! Radujemy się wielką chwałą Twoją i dziękujemy Bogu za to, że tak Cię wywyższył i wsławił w obliczu świata. Umiłowany nasz bracie! Cały naród składa Ci hołd. Serca nasze są pełne wdzięczności dla Ciebie, za Twoje oddanie się Bogu, Matce Chrystusowej i człowiekowi. Rozumiesz nasze potrzeby, pragnienia, troski i udręki. Dlatego z ufnością Ci je polecamy. Prosimy Cię łaskę powstrzymania pandemii koronawirusa.

  Święty Maksymilianie, patronie trudnych czasów i męczenniku miłości - módl się za nami!

  Ojcze nasz...
  Zdrowaś Maryjo...
  Chwała Ojcu...

  Podziękowanie - 15.03.2020

  Szef rządu w nagraniu udostępnionym w sobotę na Facebooku, podkreślił, że Polska wchodzi w nowy etap walki z koronawirusem, dlatego konieczne jest wprowadzenie ogłoszonego w piątek pakietu rozwiązań, który - jak zaznaczył - "nie jest dla nas komfortowy, ale niestety jest konieczny".

  Jak dodał, ma on na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, która stanowi największy kryzys w Polsce i na świecie od wielu lat. Podziękował też Polakom za pozostawanie w domach.

  Docierają do mnie informacje, że nasze prośby o odpowiedzialne i solidarne zachowania spotykają się z wielkim społecznym zrozumieniem. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję "zostań w domu". To prawdziwa obywatelska postawa.  - podkreślił Mateusz Morawiecki.


  Ze swej strony dziękujemy za odpowiedzialną postawę naszych Parafian w tą niedzielę. Bez specjalnego ponaglania, okazaliście posłuszeństwo nie tylko szefowi naszego rządu, ale także naszym hierarchom kościelnym. Nie było więcej niż 50 osób na poszczególnych Mszach św. w naszym kościele. 

  Trwajmy w odpowiedzialnej postawie kierując się rozumem oświeconym wiarą…


                                                                                                   Duszpasterze  Parafii  Św. Maksymiliana.  Warto obejrzeć:  https://youtu.be/DZI_pmLJ5kc

  Warto przeczytać:

  Wyjaśnienia Irene Ken - lekarza, 
  której córka jest profesorem z John Hopkins University 
  na temat wirusa Covid-19

  * Wirus nie jest żywym organizmem, ale cząsteczką białka (DNA) pokrytą ochronną warstwą lipidu (tłuszczu), który po wchłonięciu przez komórki błony śluzowej oka, nosa lub policzka zmienia swój kod genetyczny. (mutacja) i przekształca je w komórki agresora i multiplikatora.
  * Ponieważ wirus nie jest żywym organizmem, ale cząsteczką białka, nie jest zabijany, ale sam się rozkłada. Czas rozpadu zależy od temperatury, wilgotności i rodzaju materiału, na którym leży.
  * Wirus jest bardzo delikatny; jedyną rzeczą, która go chroni, jest cienka zewnętrzna warstwa tłuszczu. Dlatego najlepszym środkiem zaradczym jest każde mydło lub detergent, ponieważ piana USUWA TŁUSZCZ (właśnie dlatego trzeba tak dużo wcierać: przez 20 sekund lub dłużej, aby zrobić dużo piany).
  Po rozpuszczeniu warstwy tłuszczowej cząsteczka białka sama się rozprasza i rozpada.
  * CIEPŁO topi tłuszcz; dlatego tak dobrze jest używać wody o temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza do mycia rąk, ubrań i wszystkiego. Ponadto gorąca woda tworzy więcej piany, co czyni ją jeszcze bardziej przydatną.
  * Alkohol lub dowolna mieszanina z alkoholem powyżej 65% ROZPUSZCZA KAŻDY TŁUSZCZ, szczególnie zewnętrzną warstwę lipidową wirusa.
  * Każda mieszanka z 1 częścią wybielacza i 5 części wody bezpośrednio rozpuszcza białko, rozkładając je od wewnątrz.
  * Woda natleniona pomaga długo po mydle, alkoholu i chlorze, ponieważ nadtlenek rozpuszcza białko wirusa, ale musisz go używać w czystej postaci i szkodzi na skórę.
  * NIE DZIAŁAJĄ ŚRODKI BAKTERIOBÓJCZE LUB ANTYBIOTYKI. Wirus nie jest żywym organizmem jak bakterie; przeciwciała nie mogą zabić tego, co nie żyje.
  * NIGDY nie strząsaj używanej lub nieużywanej odzieży, pościeli lub tkaniny. Wirus chociaż jest mniej przyklejony do porowatej powierzchni, jest bardzo statyczny i jedynie rozpada się w czasie od:
  - 3 godzin (tkaniny i powierzchnie porowate),
  - 4 godziny (miedź i drewno)
  - 24 godziny (karton),
  - 42 godziny (metal) i
  - 72 godziny (plastik).
  Ale jeśli potrząśniesz lub użyjesz miotełki, cząsteczki wirusa unoszą się w powietrzu do 3 godzin i mogą np. utknąć w nosie.
  * Cząsteczki wirusa są bardzo odporne na zimno zewnętrzne lub sztuczne jak z klimatyzatorów w domach i samochodach.
  Potrzebują one również wilgoci, aby zachować stabilność, a zwłaszcza ciemności. Dlatego osuszone, suche, ciepłe i jasne środowisko szybciej go zdegraduje.
  * NAŚWIETLENIE UV na dowolny obiekt, który może go zawierać, rozkłada białko wirusa. Na przykład dezynfekcja przy pomocy UV i ponowne użycie maski jest idealne. Uważaj, naświetlenie to rozkłada również kolagen (który jest białkiem) w skórze.
  * Wirus NIE MOŻE przejść przez zdrową skórę.
  * Ocet NIE jest użyteczny, ponieważ nie rozkłada ochronnej warstwy tłuszczu.
  * NIE UŻYWAJ WÓDKI lub innych alkoholi konsumpcyjnych. Najsilniejsza wódka to 40% alkoholu, a potrzebujesz 65%.
  * LISTERYNA DZIAŁA, jest to 65% alkoholu.
  * Im bardziej ograniczona przestrzeń, tym większa koncentracja wirusa. Im bardziej otwarte lub naturalnie wentylowane pomieszczenie, tym mniejsza koncentracja.
  * Powinieneś umyć ręce przed i po dotknięciu błony śluzowej, jedzenia, zamków, pokręteł, przełączników, pilota, telefonu komórkowego, zegarków, komputerów, biurek, telewizora itp. A także podczas korzystania z łazienki.
  * Trzeba NAWILŻAĆ RĘCE!!! Ręce są suche od częstego ich mycia a wirusowe cząsteczki mogą się schować w mikropęknięciach. Im gęściejszy krem nawilżający, tym lepiej.
  * Trzymaj KRÓTKIE PAZNOKCIE! - KRÓTKIE, aby wirus się tam nie ukrywał.

  -JOHNS HOPKINS SZPITAL


  Zajrzyj też do katalogu Wspólnoty: Warto przeczytać