Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok 2025

1.  Rozpoczynamy dzisiaj Nowy Rok kalendarzowy. Jest to zarazem Światowy Dzień Modlitw o Pokój. W naszych modlitwach pamiętajmy o  pokoju na Ukrainie, w Ziemi Świętej, w naszej ojczyźnie i w naszych rodzinach. Dziś za odmówienie hymnu „O Stworzycielu Duch Przyjdź” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Kończymy dziś Oktawę Uroczystości Narodzenia Pańskiego. 

2.  Uroczystość Objawienia Pańskiego będziemy obchodzili  w poniedziałek 6 stycznia. Msze św. jak w niedzielę, poświęcenie kredy na każdej Eucharystii. Ofiary zbierane w tym dniu na tacę przeznaczone będą na misje. 

3.  W tym tygodniu także przypadają: Pierwszy Czwartek miesiąca. Będziemy się modlić o powołania kapłańskie i zakonne o godz. 17.00. 
W pierwszy piątek miesiąca zapraszamy na Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. wieczornej Droga Krzyżowa zorganizowana przez Wspólnotę Żywej Drogi Krzyżowej, a następnie opłatek w domu parafialnym.
Pierwsza  sobota miesiąca. Na nabożeństwo fatimskie zapraszamy po Mszy św. porannej. Święto Chrztu Pańskiego przypada w następną niedzielę - 12 stycznia. Będziemy dziękowali Bogu za sakrament chrztu.

4.  Ciąg dalszy kolędy w tym tygodniu
czw., 2 01 2025 Trawiasta 16 , Żyzna 20, Żyzna 18, Żyzna domy
pt., 3 01 2025 Trawiasta 6, Trawiasta 12, Trawiasta 16a, Trawiasta 10
sob., 4 01 2025 Topazowa, Jaspisowa, Malachitowa, Wiklinowa, Szmaragdowa, Modra, Ondraszka, Skalna, Boruty
Kolędę rozpoczynamy o godz. 16.00. W sobotę jedynie o godz. 10.00.
W czasie kolędy kancelaria parafialna czynna jest po Mszy św. porannej i wieczornej. 

5.  Początek nowego roku skłania do refleksji i podsumowań. Pozwólcie, że przedstawimy, przynajmniej niektóre, informacje z życia naszej parafii w roku 2024. 
W minionym roku w naszej parafii było: 45 chrztów,  93 pogrzeby, 13 ślubów, 79 dzieci przyjęło Pierwszą  Komunia św. pobierzmowanych zostało 74 osoby. Dziękujemy Bogu za rozliczne dzieła łaski, które stały się naszym osobistym i parafialnym udziałem w mijającym roku. Cieszy nas każdy przejaw ożywienia wiary i życia duchowego, pomimo licznych trudności. 
Jeśli chodzi o prace prowadzone w parafii, to w minionym roku nie prowadziliśmy ważnych prac remontowych. Uporządkowny został teren z pojemnikami na śmieci. Pomalowane zostały kaplice Drogi Krzyżowej. Ministranci sami wyremontowali swoją zakrystię. Zamierzamy w przyszłym roku pomalować plebanię na zewnątrz. Zamówiona została tablica pamiątkowa upamiętniająca Ofiary Katynia, Smoleńska, a szczególnie naszą stewardessę Justynę. Tablica  ma stanąć przy krzyżu misyjnym. 
To dzięki Waszym ofiarom możliwe jest prowadzenie prac remontowych. Spłacamy systematcznie zaciągnięty kredyt, jak też odsetki, które ciągle są wysokie. Ale teraz rozpoczynanie tak poważnych remontów byłoby niemożliwe. Ciągle trwają jeszcze rozprawy sądowe pozostałe po termomodernizacji.  Liczymy na jeszcze żywsze zaangażowanie w życie wspólnot działających w parafii oraz pomoc w realizacji  niezbędnych prac, aby nasza świątynia i parafia mogła  dobrze służyć potrzebom wiernych. 

Niech Bóg w Nowym Roku umocni Was i Wasze rodziny. Wszystkim składamy serdeczne życzenia, zdrowia, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień Nowego Roku. Niech patron naszej Parafii, Święty Maksymilian Kolbe, wyprasza potrzebne nam wszystkim łaski.

oooOOOooo

WAŻNE!!!

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
wobec zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych

W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii. Zmiany te godzą również w prawa rodziców i opiekunów do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53).

W opinii znacznej części rodziców i nauczycieli religii, co zostało wyrażone m.in. przez różne formy protestów i petycji ze strony środowisk wychowawczych, wprowadzone od września 2024 roku rozporządzeniem Ministra Edukacji zmiany dotyczące niewliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas dzieci i młodzieży w różnym wieku edukacyjnym w większe grupy, i to wyłącznie na zajęciach z religii, są szkodliwe z punktu widzenia wychowawczego. Uczniowie powinni bowiem mieć zapewniony dostęp do programu nauczania opartego na treściach adekwatnych do poziomu ich rozwoju oraz zdolności percepcyjnych i poznawczych w danym wieku. Ponadto zmiany te pozbawiają uczniów motywacji do uczestnictwa i angażowania się w lekcje religii. Trzeba w tym miejscu także podkreślić, że wspomniane zmiany zostały wprowadzone w życie bez wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty „porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 roku.

Podobnie ma się rzecz z dalszymi zapowiadanymi przez MEN zmianami. Dotyczą one redukcji wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakazu organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych. Są one dyskryminujące, gdyż będą w sposób znaczący ograniczać prawo do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice, lub oni sami, będą sobie tego życzyć. Nie uwzględniono również wprowadzenia okresów ochronnych dla nauczycieli religii. Wprowadzenie w życie tych rozwiązań również będzie bezprawne, gdyż nie osiągnięto w tym temacie wymaganego porozumienia ze stroną kościelną. Wprowadzane zmiany mogą w konsekwencji prowadzić do całkowitego wyeliminowania nauczania religii w polskich szkołach publicznych.

Podejmowane przez stronę kościelną rozmowy z Rządem RP nie doprowadziły do porozumienia. Kompromisowa propozycja strony kościelnej, polegająca na wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, została przez stronę rządową odrzucona. Podobnie jeśli chodzi o rozłożenie na kilka lat stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy poszanowaniu praw pracowniczych nauczycieli religii. Wobec takich działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw.

Przypominamy, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw europejskich, jest także jednym z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. Dlatego też Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian.

Zachęcamy i prosimy rodziców oraz organizacje społeczne o zaangażowanie się w obronę uniwersalnych wartości i praw osób wierzących, które powinny być respektowane zawsze, niezależnie od politycznego kontekstu. Rodzicom, wychowawcom, nauczycielom religii, katechetom oraz wszystkim zatroskanym o pełny i harmonijny rozwój dzieci i młodzieży, udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.