Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej - 3.04.2020

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Upamiętnia ona wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Nie mamy w tym roku uroczystej procesji z palmami przed Mszą. Mamy pusty niemal kościół, ale mamy za to Was, Kochani Parafianie, którzy łączycie się z nami w  tej nadzwyczajnej sytuacji i gorącymi sercami towarzyszycie Jezusowi w Jego Drodze Krzyżowej. Obyśmy pozostali nadal zjednoczeni w Wielkim Tygodniu. Łączcie się z nami przez Radio I, które zapewnia nie tylko fonię, ale i wizję. Zamontowaliśmy w tym celu specjalną kamerę w dolnym kościele. Pozwoli to nam wszystkim stworzyć jedną wielką wspólnotę modlitewną. 

Msze św. w Niedzielę Palmową: 

transmisje z naszego kościoła 

o godz. 7 przez Radio I (103,3) 

o godz. 12.30 przez Radio I oraz wizję (adres podany będzie na stronie Radia I).Wielki tydzień 

Możliwość spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę w godz. 9-17 (sala przy kancelarii parafialnej-należy dzwonić!).W związku z ograniczeniem zgromadzeń religijnych do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę, przypominamy, że uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Dlatego zachęcamy naszych Parafian  do łączenia się 
w modlitwie ze wspólnotą Kościoła w celebracji Świętego Triduum za pośrednictwem transmisji 
w środkach społecznego przekazu, w tym serwisu internetowego Archidiecezji ArchiBial.pl i kanału YouTube ArchiBial Media, a szczególnie fale Radia I (103,3) i wizje przez nie rejestrowaną. Adres będzie podany na stronie parafii maksymilian.archibial. Komunia św. w całym okresie jedynie duchowa. 

Triduum Paschalne

Wielki Czwartek:

Msza św. o godz. 18. We Mszy św. Wieczerzy Pańskiej opuszcza się obrzęd umywania nóg i procesję do ołtarza wystawienia. Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum. W tym roku nie organizuje się ołtarza wystawienia, tzw. ciemnicy.  Kaplica Adoracji NS tego dnia będzie nieczynna. 

Wielki Piątek:

W całym kościele jest to dzień pokuty. Obowiązuje ścisły post. Tego dnia jest możliwość osobistej adoracji w godz. 9-14. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 15.00. Przewodniczyć jej będzie Abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. Będzie także uczestniczył Abp Edward Ozorowski. Cała liturgia przy zamkniętym kościele. 

Rozpoczyna się tego dnia Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego (podamy tekst do osobistego włączenia się)

Wielka Sobota:

Nie będzie  tradycyjnego święcenia pokarmów!!! Pobłogosławienia pokarmów dokonują wierni 
w domach przed śniadaniem wielkanocnym (Tekst  obrzędu poświęcenia pokarmów w domu jest podany na stronie parafii w zakładce: Słowo do Parafian, w Ogłoszeniach oraz będzie zamieszczony 
na stronie internetowej Archidiecezji). Nie będzie też możliwości pobrania wody świeconej 
w kościele, ani święcenia przyniesionej. Liturgia Wielkiej Soboty przy zamkniętym kościele rozpocznie się o godz. 20.

Niedziela Zmartwychwstania:

Msze św. przy zamkniętym kościele o godz. 6, 9, 11, 12.30. Nie będzie Mszy św. o 18. 

Życzymy głębokich przeżyć i szczerego nawrócenia. 
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.