Pomoc misjonarzom
Wprawdzie akcja poniższa już miała miejsce, ale można w dalszym ciagu wspomóc misjonarzy
Szczegóły http://www.miva.pl
Weźmy udział w Akcji św. Krzysztof, aby wesprzeć misjonarzy w zakupie środków transportu poprzez przeznaczenie 1 grosza za każdy przejechany kilometr na ten cel. (Miva Polska)
Głównym celem akcji św. Krzysztof 1 gr za 1 km jest pomoc polskim misjonarzom i misjonarkom w zakupie środków transportu. MIVA Polska prowadząc tę akcję odpowiada na ich prośby napływające z krajów misyjnych. Prośby docierają do biura MIVA na przestrzeni całego roku. Trzy razy w roku przydzielane są przez komisyjnie na realizację przedstawionych próśb popartych przez miejscowego biskupa i przełożonych. W obecnym roku w pierwszym półroczu wpłynęło do MIVA 71 próśb. Poniżej wymieniamy i prezentujemy niektóre z nich:
Samochód terenowy do nowej pallotyńskiej parafii Najświętszego Serca Jezusa w Languibonu, WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ, diec. Bouaké.
W Languibonu powstaje nowy ośrodek parafialny. Tworzyć je będzie 16 wiosek dojazdowych z kaplicami. Tereny są zamieszkiwane przez ludność z plemienia Baoule, zajmującą rolnictwem. 10 wiosek posiada kaplice, 6 wiosek potrzebuje nowych kaplic. Dojazdy do wiosek odbywają się drogami polnymi.
Samochód terenowy do komboniańskiej misji św. Krzyża w Yirol, SUDAN PŁD, diec. Rumbek.
Misja znajduje w środkowej części Sudanu Płd. Ziemie zamieszkałe są przez pasterskie plemiona Dinka Jang i Atuot. Pasterze są często uzbrojeni. Mają miejsce częste ataki np. aby zdobyć krowy. Do parafii należy 29 kaplic, w której służy ponad 70 katechistów. Najdalej położona jest ponad 100km. Misjonarze prowadzą 3 szkoły podstawowe dla 3 000 uczniów i przedszkole dla 300 dzieci. W Centrum Katechetycznym w Yirol prowadzą kursy dla katechistów, dla liderek, dziewcząt wykonujących tańce liturgiczne, liderów ministrantów, młodzieży i kobiet. Odwiedzają regularnie kaplice, przygotowują katechumenów, sprawują Sakramenty. Misja angażuje się mocno w działalność charytatywną: odwiedzanie rodzin i dzieci objętych adopcją, dostarczanie żywności najbardziej potrzebującym. Misjonarze realizują projekty na nowe studnie dla ludności, wspomagają małe szkół w materiały edukacyjne. Do niektórych części parafii utrudniony dojazd ze względu na niebezpieczeństwa.
Samochód terenowy do pracy pastoralnej w parafii Nossa Senhora da Luz w Espigato Alto do Iguacu, BRAZYLIA diec. Guarapuava.
Parafia matki Boskiej Światła ma 21 kaplic dojazdowych w interiorze. Teren jest górzysty, najdalej kaplice 40 km. Dojazd do kaplic z posługą duszpasterską odbywa się trudnymi drogami o podłożu kamienistym lub ubitej ziemi, w czasie pory deszczowej (która trwa ponad 6 miesięcy) zamienia się w strumienie wody.
Samochód osobowy do parafii św. Abrahama w Szczucińsku, KAZACHSTAN, arch. Astana,
Misjonarz od 4 lat pracuje w Kazachstanie, prośba o nowy samochód osobowy, dotychczasowy będzie przeznaczony dla Sióstr Nazaretanek, które w sierpniu br. otwierają klasztor, oddalony od parafii 7km.
Bus do szkoły Świętej Rodziny w Chiraa prowadzonej przez Nazaretanki, GHANA, diec. Sunyani.
Misjonarki zajmują się pracą w szkole i w przedszkolu. Ok 280 dzieci w 5-ciu grupach przedszkolnych i I i II klasie. Oprócz tego pomagają w parafii. Posiadają stary autobus, ale potrzebny nowy np. do wyjazdów młodzieży z parafii na spotkania diecezjalne, dowóz parafian na spotkania, wycieczki dzieci, wyjazdy uczniów do kościoła parafialnego.
Minibus szkolny dla Przedszkola i Szkoły Podstawowej im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w misji Kiabakari w diecezji Musoma w Tanzanii.
Prośba dotyczy zakupu używanego 13-osobowego busa do dowozu dzieci do szkoły z wiosek położonych do ok. 20 km od misji. Rodziców wielu z nich nie stać na opłacenie własnego transportu. W przypadku braku transportu dzieci te nie będą objęte edukacją. Koszt busa to 19.500 USD.
Samochód terenowy – medyczny do szpitala Sióstr Służebnic Ducha Św. w Helota, TOGO, diec. Kara
Siostry prowadzą od 1989r. szpital w Helota, który powstał w latach 70-tych. Obecnie dysponuje on 34 łózkami dla dorosłych i 15 łózkami dla dziej. W 2021r. szpital przyjął ponad 3500 pacjentów na konsultacje lecznicze, 557 kobiet na konsultacje prenatalne, 448 porodów, przeprowadzono bilansów i szczepień dla 4574 dzieci oraz 331 hospitalizacji. Ośrodek nie ma lekarza. Potrzebny jest samochód przystosowanego do ewakuacji chorych (zwłaszcza skomplikowanych porodów) do oddalonego 40 km szpitala w Kante. Ponadto realizowane są programy profilaktyczne w zakresie szczepień i konsultacji prenatalnych dla ciężarnych.
Helota to mała wioska z kościołem parafialnym. Położona na północy Togo, przynależy do niej 18 wiosek, w których nie ma dostępu do prądu i bieżącej wody. Cały region jest odizolowany od miasta Kante ze względu na bardzo złe warunki drogowe, zwłaszcza w porze deszczowej. Do 6 wiosek w porze deszczowej dotarcie ze sprzętem roboczym jest bardzo utrudnione. Ludność biedna, utrzymuje się głównie z tradycyjnego rolnictwa.
Samochód terenowy do misji Sióstr Józefitek w Kikombo w Demokratycznej Republice Konga (region wiejski), do miasta Kikwit jest 114 km. Oprócz pracy pastoralnej, Siostry prowadzą tam przedszkole, Ośrodek Zdrowia, jedna z sióstr uczy krawiectwa.
2 motocykle dla wspólnoty Sióstr Katarzynek w Lomie, KAMERUN, diec. Doume Abong-Mbang,
Lomie położone w lasach tropikalnych, Praca wśród Pigmejów, autochtoni bez własnej ziemi jeden motocykl- skuterdo dojazdów i pracy w szkołach: diecezjalna szkoła podstawowa im. Matki Reginy w Lomie – 400 uczniów w 8 klasach (po 50 uczniów w jednej klasie); szkoła im. św. Jana Bosko w Messassea, 6 klas, 140 uczniów, 3 nauczycieli. Znajduje się tu również kościół Świętego Ducha. Siostry udzielają się w katechezie dzieci i młodzieży, opiekują się zakrystią i wystrojem kościoła.
Drugi motocykl jest potrzebny do Ośrodka Zdrowia „Matki Bożej Nieustającej Pomocy”. Działalność Sióstr: konsultacje chorych, szczepienia dzieci i kobiet w ciąży, mała chirurgia, konsultacje prenatalne, porodówka, laboratorium, szczepienia i wizyty osób z HIV, starszych i chorych w sąsiadujących wioskach.
Motocykl do pracy Misjonarzy Świętej Rodziny w Camajuani, KUBA, diec. Santa Clara
Oprócz kościoła parafialnego misjonarz dojeżdża do 6 wiosek. Drogi w kiepskim stanie, nieprzejezdne w porze deszczowej. Na wyspie duży problem z transportem, tzn. „el inmovilismo” (brak możliwości przemieszczania się). Motocykl potrzebny do zapewnienia stałej opieki duszpasterskiej na stacjach misyjnych.
10 motocykli (trycykli) do parafii w diecezji Doume Abong-Mbang, KAMERUN (bp Jan Ozga)
Polski biskup misyjny zwrócił się do MIVA Polska o pomoc na 10 motocykli do 10 parafii w jego diecezji: Dimako, Mbegue, Mboma, Maouma, Ntam, Ngoya, Messok, Mamoang, Lomie-Messassea, Esseng. Motocykle potrzebne proboszczom ww. parafii, aby jak najszybciej mogli docierać z posługą na wioskach. Bp Jan pisze: Zależy nam bardzo, aby Ewangelia docierała na wszystkie krańce świata, do najmniejszych i najbardziej oddalonych wiosek, gdzie ludzie czekają na Słowo Boże i by mogli nim żyć, by poznali prawdę, która ich wyzwoli i Miłość Boga do każdego z nas.
Koszt jednego motocykla(trycykla ze skrzynią) to 2500 Euro.
Motocykl do misji Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Niyve – diec. Kpalime w Togo, siostry od pół roku prowadzą tam ośrodek zdrowia. Dojeżdżają do wiosek z pomocą dla chorych, potrzebujących, prowadzą zajęcia pastoralne.
Ciężarówka do salezjańskiej misji w Kazembe, ZAMBIA, diec. Mansa
Kazembe to duża wioska położona w najbiedniejszej prowincji w Zambii. Najbliższe miasta są oddalone o 50-60 km. Do misji należy 30 kaplic dojazdowych. Misja prowadzi zawodową szkołę stolarską i Oratorium (świetlica) dla dzieci i młodzieży. Poza działalnością duszpasterską misjonarze troszczą się o infrastrukturę: remontują stare kaplice oraz budują nowe. Szkoła stolarska poza nauką uczniów zawodu produkuje meble i realizuje lokalne zamówienia. Ciężarówka umożliwiłaby lepszy transport desek do szkoły i łatwiejsze dostawy gotowych mebli do klientów. Byłaby także dużą pomocą na budowach i pozwoliłaby nam zaoszczędzić na opłatach związanych z transportem materiałów budowlanych.
Łódź z silnikiem do pracy misyjnej ojców franciszkanów w parafii Matki Bożej z Aperecidy w Kakau Pireira w brazylijskiej Amazonii w nowej, BRAZYLIA, arch. Manaus
Misjonarz ze współbratem (Brazylijczykiem) od 2 miesięcy pracuje w najmłodszej w tym regionie misji. Od 40 lat parafia pozostawała bez stałej opieki duszpasterskiej, raz w miesiącu dojeżdżał tam kapłan. Praca misjonarzy to: duszpasterstwo parafialne; działalność charytatywna: odwiedzanie chorych, dostarczanie leków, żywności. Parafia ma 61 kaplic dojazdowych, do większości z nich trzeba dopłynąć. Misja obejmuje ok 150 tys. km2: 80 wiosek i osad, większość położna nad Amazonką i jej dopływami. Najdalej położona osada znajduje się 60 km od centrum parafii, dotarcie trwa wiele godzin. Około 30 tys. mieszkańców to głównie miejscowe plemiona zajmujące się rybołówstwem i uprawą małych ogródków.
We wszystkich tych misjach pracują polscy misjonarze i misjonarki. W przypadku zgromadzeń zakonnych są oni w międzynarodowych wspólnotach.
W imieniu wszystkich misjonarzy, którzy otrzymuję pomoc, dziękujemy wszystkim za wsparcie i otwartość na sprawy misji oraz solidarne towarzyszenie naszym misjonarzom.
Nieśmy razem Chrystusa narodom świata!
Biuro MIVA Polska/JK/MK
Przykazania dla kierowców MIVA Polska:
1.Nie będziesz egoistą na drodze.
2.Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3.Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4.Szanuj pieszych.
5.Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6.Zapnij pasy będziesz bezpieczny.
7.Nie bądź brawurowy w prędkości.
8.Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9.Pomagaj potrzebującym na drodze.
10.Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.
Boże pobłogosław naszej podróży.
Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu.
Boże prowadź!
Święty Krzysztofie, módl się za nami!