Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej - 28.03.2021

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, w czasie którego będziemy przeżywali Święte Triduum Paschalne. Jest to szczyt liturgii Kościoła katolickiego.  Nie mamy w tym roku w Niedzielę Palmową uroczystej procesji z palmami przed Mszą św. Mamy pusty niemal kościół, ale mamy za to Was, Kochani Parafianie, którzy łączycie się z nami w  tej nadzwyczajnej sytuacji i gorącymi sercami pragniecie towarzyszyć Jezusowi w Jego Drodze Krzyżowej. Zachęcamy was do dalszej łączności z nami w Wielkim Tygodniu przez Radio I (103,3 FM), które zapewnia nie tylko fonię, ale i wizję z naszego kościoła. Twórzmy jedną wielką wspólnotę modlitewną! 

 Zwykle w Niedzielę Palmową odprawialiśmy Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii.  W tym roku jest to niemożliwe. Droga Krzyżowa będzie sprawowana w kościele o godz. 14.00.  Wierni pozostaną na swoich miejscach, a przemieszczać się będzie jedynie krzyż. Proponujemy też odprawienie Drogi Krzyżowej we własnych domach w tym czasie. 

Z racji na zaostrzenia związane z pandemią przypominamy, że od 27 marca do 9 kwietnia, w miejscach kultu religijnego obowiązuje nowy limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Jest możliwość uczestniczenia w nabożeństwach na zewnątrz kościoła. Wystawione są głośniki. 

Wielki tydzień 

Zachęcamy w tych dniach do większego wyciszenia, osobistej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i do uczestnictwa w nabożeństwach także poprzez transmisje w mediach, 

Możliwość spowiedzi w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 17.30. 

Triduum Paschalne

Podczas Triduum Paschalnego w kościele mogą uczestniczyć niestety tylko osoby posługujące w liturgii. Nabożeństwa Triduum będą nagłaśniane na zewnątrz kościoła i transmitowane przez Radio I (103,3 FM).   Kaplica Adoracji NS w czasie Triduum Paschalnego będzie zamknięta. 

Wielki Czwartek:

W Wielki Czwartek dziękujemy Panu Bogu za dar sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

 Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Adoracja Pana Jezusa w ołtarzu wystawienia (tzw. ciemnicy) do godz. 22.00

Wielki Piątek:

W całym kościele jest to dzień pokuty. Obowiązuje ścisły post. Tego dnia jest możliwość osobistej adoracji w godz. 9.00-14.00. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00.

Rozpoczyna się tego dnia Nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego (podamy tekst do osobistego włączenia się). Po nabożeństwie możliwość adoracji NS w grobie do  22.00.

W Wielki Piątek nie udziela się Komunii św., poza Liturgią Męki Pańskiej. Niemożliwość przyjęcia Komunii św. w piątek i w sobotę, z racji na pandemię nie przeszkadza w dalszym kontynuowaniu obchodów pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca.

Wielka Sobota:

Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 7.00 do godz. 18.00. Święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła, co pół godz. od godz. 10.00 do godz. 16.00. Błogosławieństwa pokarmów mogą też dokonać wierni w domach przed śniadaniem wielkanocnym (Tekst  obrzędu poświęcenia pokarmów w domu jest podany na stronie parafialnej). Nabożeństwo Fatimskie, czyli konferencja i część różańca o godz. 7.00. W Wielką Sobotę nie udziela się Komunii Świętej poza liturgią Wigilii Paschalnej. Jest też możliwość spowiedzi od godz. 9.00.

Liturgia Wigilii Paschalnej o godzinie 20.00, a po niej Adoracja Najświętszego Sakramentu przez całą noc. 

Niedziela Zmartwychwstania:

Msze św. o godz. 6.00, 9.00, 11.00, 12.30. Nie będzie Mszy św. o 18.00. 

Przypominamy o obowiązku stosowania się do zaleceń sanitarnych. Zachęcamy w tych dniach do większego wyciszenia, osobistej modlitwy, adoracji Najświętszego Sakramentu i do uczestnictwa w nabożeństwach także poprzez transmisje w mediach.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: 

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.